منهول فاضلاب و تجهیزات آن

منحول های فاضلاب در ایران با طرحی سنتی و بومی ساخته می شوند که متاسفانه کارآیی لازم برای نیاز شهرهای امروزی ما را ندارند.


از این رو شرکت صنعتی پارس فرم از مدتها پیش تحقیق و طراحی منحول و تجهیزات مورد نیاز آن را بگونه ای که با طرح های ساخته شده موجود بیشترین همخوانی را داشته باشد تا ازنظر اقتصادی کمترین هزینه تبدیل و از نظر زمان کاری مورد نیاز درکمترین زمان ممکن قابل اجرا باشد را در دستورکار کارشناسان خود قرار داده و این گزارش آخرین دستاورد های این تحقیق و طراحی را در بردارد.

 

ویژگی های طرح های سنتی ای که هنوز هم در اکثر شهرهای ما ساخته میشوند:

  • بصورت مختصر میتوان گفت که این تیپ منحول ها حوضچه هایی هستند با حجمی محدود و برای زمانی محدود درجهت محتمع سازی زباله های موجود درفاضلاب که بواسطه شکل و طرح خاص خود همواره در بر دارنده مشکلات فراوانی هستند که ذیلا  به برخی از آنها اشاره می شود.
  • بواسطه عدم وجود هرنوع صافی همواره فاضلاب همراه مقدار قابل توجهی زباله از منحول عبور می کند که باعث گرفتگی مجرا در ادامه مسیر و سرریز آب و زباله در خیابان ها می شود.
  • بواسطه یکی بودن مخزن  رسوبات (شن و ماسه) و زباله های معلق و شناور ، ناگزیر ابعاد و عمق منحول بحدی بزرگ میشود که کار نظارت و تخلیه  را بسیار مشکل ، پر هزینه و خطرآفرین میسازد.
  • بواسطه حجم زیاد منحول ها ومشترک بودن مخزن حتی هنگامی که   فاضلاب جریان ندارد مخزن منحول مانند مخزن تخمیر زباله عمل کرده و ضمن خطر بهداشتی برای ساکنین اطراف با ایجاد بوی نامطبوع رهگذران را نیز آزرده می سازد.
  • و بالاخره با مراجعه به آمار ، تلفاتی که این نوع منحول های تاکنون داشته اند متوجه میشویم چرا همه مسئولین در رابطه با اصلاح ساختار این منحول ها اتفاق نظر دارند.

همانگونه که درتصاویر  بخوبی مشخص است این منحول ها بیشتر کار استراحتگاه موقت برای زباله را انجام میدهند و رسوبات را 
هم باید با بیل های مکانیکی از داخل آن خارج نمود و البته در فاصله زمانی معین چه درصورت طولانی شدن فاصله زمانی تخلیه رسوبات نیز با بالا آمدن سطحشان وارد مجرای خروجی شده و ادامه مسیر می دهند که برای جلوگیری از این مورد همواره سعی در بزرگتر ساختن این منحول ها بوده که این موضوع خود مشکلات دیگری را بر مشکلان قبلی می افزاید.
تصویر نمونه ای ازاین منحول ها را که بزرگتر از نمونه های قبلی ساخته شده مشاهده مینمایید که بی نیاز از هر گونه توضیحی می باشد.(عمق این منحول رو باز ۵/۳متر است)
طراحی شرکت صنعتی پارس فرم برای اصلاح ساختار منحول ها و توضیحی مختصرهمانگونه که در طرح مشخص گردیده تفاوت این طرح با طرح های سنتی فقط در وجود مخزن و کرکره رسوب گیر به اضافهء شبکه صافی یا زباله گیر و درپوش محافظ میباشد که بسیار سریع قابل اجرا بوده و کارآیی منحول راچندین برابر می نماید که در
ادامه با رویت طرح سه بعدی و تصاویری اجرایی به توضیحی مختصر خواهیم پرداخت.
درطرح سه بعدی زیر که برشی از نهر منتهی به منحول را نشان میدهد دو مخزن رسوبگیر با کرکره های آن نشان داده شده که حسب محل و موقعیت نهرمیتوان یکی یا بیشترباشد. عرض این مخازن همان عرض نهر و طولشان در حدود ۱ متر با عمق ۳۰ سانتیمتر می باشدکه بخاطر شکل خاص کرکره روی آن رسوب سنگین تر از آبی که دانه بندی آنها کوچکتر از ۴ سانتیمترباشد بالاجبار وارد آن شده و محبوس می شوند تا توسط رفتگر تخلیه شود.البته حجم این مخازن محدود بوده و چنانچه نهر درموقعیتی باشد که حجم رسوبات زیادی داشته باشد باید برتعداد این مخازن افزوده شود که بجهت ابعاد کوچک هم هزینه افزایش این مخازن بنسبت بسیارپایین است و هم کار تخلیه آنها بطور نسبی بسیار ساده و بی نیاز از هرنوع وسیله مکانیکی میباشد.ضمن اینکه شرکت صنعتی پارس فرم برای این مخازن طرح های تکمیلی ای دارد که به مرور ارائه گردیده و کار با این سیستم رابسیار آسان و کم هزینه تر خواهد کردو همچنین شرکت صنعتی پارس فرم از هم اکنون آمادگی دارد تا با نقشه برداری محل و طراحی و ارائه نقشه ساختمانی دقیق درکار ساخت منحول های جدید همکاری نماید.
و اما دررابطه با شبکه صافی یا زباله گیر و درپوش منحول عکسهای زیر که بترتیب عکس اول منحول سنتی بدون هر گونه شبکه صافی یا زباله گیر و درپوش محافظ و عکس دوم منحول مزبور را با اضافه کردن یک شبکه صافی یا زباله گیر
و عکس سوم همان منحول را با اضافه کردن درپوش و محافظ منحول پس از شبکه صافی یا زباله گیرنشان میدهد که نیاز هر گونه توضیح را برطرف می سازد.
سنگ دال و تجهیزات منحول ها:
شرکت صنعتی پارس فرم تولید و ارائه کننده تجهیزات تکمیلی منحول ها از قبیل انواع شبکه صافی فولادی با پوشش گالوانیزه گرم و استیل ۳۰۴ و همچنین کرکره رسوب گیر فولادی با پوشش گالوانیزه گرم و استیل ۳۰۴ و درپوش و سنگ دال های محافظ در طرح و شکل های متنوع از انواع ماتریال و درابعاد مختلف نیز می باشدکه ذیلا اطلاعات مختصری دراین باره درج شده.
 
درپوش منحول ازجنس شبکه فولادی با پوشش گالوانیزه گرم با قابلیت باز شدن ۱۸۰ درجه و تغییر ارتفاع بمیزان دلخواه
 
سنگ دال مسلح منحول با ارتفاع ۱۰ سانتیمتر و گارانتی مکتوب مقاومت بارترافیکی خودروهای سنگین و فوق سنگین بادریچه دایره ای بقطر مفید ۵۰ سانتیمتر از جنس شبکه فولادی با پوشش گالوانیزه گرم با قابلیت افزایش ارتفاع دریچه هنگام تجدید آسفالت بدون جابجا کردن دال
 
نمایش رینگ واسطه افزایش ارتفاع دریچه دایره ای منحول سنگ دال مسلح (این افزایش ارتفاع می تواند به دفعات تکرار شود.)
 
منحول سنگ دال مسلح با ارتفاع ۱۰ سانتیمتر و دریچه لولایی از شبکه فولادی با پوشش گالوانیزه گرم و با گارانتی مکتوب مقاومت بار ترافیکی خودرو های سنگین
نمایش رینگ واسطه افزایش ارتفاع دریچه مربع مستطیل لولایی(این افزایش ارتفاع می تواند به دفعات تکرار شود.)
بخشی از دیگر تولیدات شرکت صنعتی پارس فرم در رابطه با نهر های آب